سیسکو و هوشمند سازی جنگل ها: شبکه ای از جنگل های آمریکایی که از طریق فناوری IoE به هم متصل هستند به محققین اطلاعاتی پیرامون اکوسیستم آنها خواهند داد.


پارک Alley Pond در ایالت نیویورک کشور آمریکا به شبکه نظارت و تحقیق Smart Forests پیوست. با استفاده از فناوری IoE در شبکه ی هوشمند Smart Forests، محققین اطلاعات live پیرامون وضعیت اکوسیستم جنگل ها خواهند داشت. هدف اصلی پروژه بهبود وضعیت سلامت درخت های جنگلی و وفق بهتر آنها با تغییرات آب و هوایی می باشد.

مشاور فناوری اطلاعات


خانم Lindsey Rustad که یک محقق و اکولوژیست در United States Forest Service (مجری طرح Smart Forests) می باشد عنوان کرده است : “ما میخواهیم عوامل تاثیر گذار بر روی سلامت جنگل ها را به صورت لحظه به لحظه مطالعه نماییم. پروژه ی Smart Forests به ما این امکان را می دهد وضعیت فیزیکی، شیمیایی و زیست محیطی زمین و آب جنگل را بهتر مطالعه نماییم.”
در حال حاضر چندین دهه می شود که United Stated Forest Service مطالعات متعددی نظیر نظارت دما، هوا و خاک گرفته تا تابش های خورشیدی و تاثیرات آن بر روی جنگل ها انجام می دهد. شایان ذکر است که تمامی تحقیقات قبل از پروژه Smart Forests به صورت دستی انجام می شد.
امروزه United States Forest Service با استفاده از حسگر های متعدد و فناوری های Wireless هزینه های تحقیقاتی خود را توانسته است به صورت چشمگیری کاهش دهد. نتایج این تحقیقات در دسترس عموم مردم نیز قرار دارد.
نحوه کار به این صورت می باشد که حسگر ها حجم زیادی از اطلاعات را به صورت Wireless یا از طریق شبکه مخابراتی به یک درگاه تحت وب انتقال می دهند. همچنین وب کم های متعددی جهت عکس برداری وجود دارند. در نهایت محققین اطلاعات بدست آمده را تحلیل می نمایند و آن را به شکل تصویری برای درک راحت تر عموم ارائه می دهند.
طبق گفته های خانم Rustad، بسته به شرایط محیطی جنگل های مختلف، از حسگر های متفاوتی استفاده خواهد شد. بطور مثال، در یک جنگل برای سنجش میزان رشد درخت ها از حسگر مخصوصی استفاده می شود و در یک جنگل دیگر از یک سری حسگر و وب کم دیگر برای ثبت وضعیت حیوانات در حال انقراض استفاده می شود.
مطالعه وضعیت جنگل های شهری از اهمیت وِیژه ای برخوردار هستند چرا که این جنگل ها می توانند اطلاعات مفیدی از جمله وضعیت آلودگی و پیش بینی سیل به محققین بدهند.

 

مشاور فناوری اطلاعات